Pytania na Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły

Oto zestaw pytań do konkursu o życiu i twórczości patrona naszej szkoły - księdza Jana Twardowskiego.

1. Kiedy i gdzie urodził się ks. Jan Twardowski?

2. Do jakiego gimnazjum uczęszczał ?

3. Jaki nosił tytuł pierwszy tomik poetycki księdza Twardowskiego?

4. Co studiował podczas wojny ksiądz- poeta?

5. Podaj lata życia księdza Jana?

6. Jakie odznaczenie przyznały dzieci księdzu?

7. Wymień imię jednej z sióstr księdza.

8. W jakiej miejscowości rozpoczął ksiądz swą pierwszą pracę?

9. W którym roku przyjął święcenia kapłańskie?

10. W którym warszawskim kościele ksiądz Twardowski głosił kazania dla dzieci?

11. Wymień dwa zbiory, które ksiądz Twardowski poświęcił dzieciom?

12. Jak nazywali się rodzice poety i czym się zajmowali?

13. Podaj pełne imiona ks. Twardowskiego.

14. Ks. Twardowski wielokrotnie wypowiadał się w obronie pokrzywdzonych. Dowodem tego jest chociażby udział w proteście pisarzy polskich, który miał miejsce w 1936 r. Podaj przyczynę tego protestu.

15. W 1937 r. Jan Twardowski rozpoczął studia. Podaj miejsce oraz nazwę wydziału i kierunek studiów.

16. Podaj tytuł pracy magisterskiej księdza.

17. W 1947 r. Jan Twardowski zmuszony był napisać ponownie pracę magisterską kończącą studia polonistyczne. Podaj przyczynę tego faktu.

18. W 1948 r. ks. Twardowski rozpoczyna pracę katechety w pewnej szkole. Co to za szkoła i gdzie się mieściła?

19. W pierwszych latach swej pracy ks. Twardowski poznał wybitnego Polaka, bliskiego sercu wielu nam i ważną postać w historii Polski powojennej( był Prymasem Polski) O kim mowa?

20. W 1959 r. ks. Twardowski zamieszkał przy klasztorze Panien Wizytek. Przebywał tam do śmierci W jakim mieście jest ten klasztor?

21. Jakie kraje, w swych podróżach literackich i dusz- pasterskich, odwiedził ks. Twardowski?. Wymień co najmniej 3.

22. Podaj profil klasy, do której uczęszczał ksiądz w gimnazjum?

23. W jakim powstaniu uczestniczył ksiądz Twardowski?

24. II wojna światowa odbiła się szerokim echem na życiu wszystkich Polaków. Podaj przynajmniej 2 wydarzenia z życia ks. J. Twardowskiego z tego okresu.

25. Ks. J. Twardowski przez 6 lat pracował na Żoliborzu, gdzie kilka lat później przebywał inny ksiądz, zamordowany przez Służby Bezpieczeństwa. O kim mowa?

26. Jakie tematy poruszał ksiądz w swej twórczości?

27. Czym, w dzieciństwie interesował się przyszły ksiądz?

28. Ks. Twardowski jest laureatem nagrody przyznawanej przez dzieci. Co to za nagroda i kiedy ją otrzymał?

29. Ks. J. Twardowski jest wielkim sprzymierzeńcem debiutantów- literatów. W jakim mieście odbywają się konkursy poetyckie im. ks. Twardowskiego i od którego roku?

30. Ks. Twardowski często ilustrował swoje utwory elementami zwierzęcymi. Jaki owad pojawiał się najczęściej?

31. Ks. Twardowski jest też autorem dłuższych tekstów prozatorskich dla dzieci. Podaj jeden przykład takiego utworu.

32. Autorstwa ks. Twardowskiego są też zbiory anegdot i powiastek. Podaj przykład takiego zbioru.

33. Z jakiego utworu pochodzi fragment :„Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna” ?Z jakim wydarzeniem z życia ks. Twardowskiego jest on związany?

34. Podaj pseudonim księdza Twardowskiego, którym posługiwał się w roku 1946?

35. Do jakiej parafii został przeniesiony 5 sierpnia 1958?

36. W jakim piśmie literackim ks. Twardowski drukował swoje pierwsze wiersze?

37. W którym roku przypada debiut literacki ks. Twardowskiego?

38. Podaj rok debiutu książkowego ks. Twardowskiego.

39. Podaj tytuł debiutanckiego tomu poetyckiego ks. Twardowskiego.

40. Jakim pseudonimem podpisywał swe wiersze z roku 1946?

41. Obok działalności duszpasterskiej ks. Twardowski " uprawiał" też inną działalność. Jaką?

42. Z jakiego wiersza pochodzi ten cytat? " Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…"

43. Z jakiego utworu pochodzi dany fragment?

Czekam na was, najdrożsi, z każdą pierwszą gwiazdką -
ze srebrem betlejemskim co w pudełkach świeci -
z barankiem wielkanocnym. - Bez was świeczki gasną -
i nie ma żyć dla kogo.
Ten od głupich dzieci”

1. Podaj przynajmniej jeden tytuł utworu mówiącego o stosunku ks. Twardowskiego do przyrody.

2. Jakiego koloru są okulary z tytułu zbioru wierszy księdza Jana Twardowskiego, wydanego po raz pierwszy w 1980 roku?

3. Podaj tytuły trzech utworów opublikowanych po wojnie.

4. Wymień przynajmniej 2 nazwiska twórców polskich, z którymi przyjaźnił się ks. Twardowski w latach 30 – tych.

5. Podaj przynajmniej dwie nagrody, które otrzymał ks. Twardowski.

6. Jakie gatunki literackie " uprawiał" ks. J. Twardowski?

7. Jakie tematy poruszał ks. Twardowski w swej poezji? Wymień przynajmniej 4.

8. Wymień przynajmniej 5 tytułów wierszy ks. Jana Twardowskiego.

9. Jak rozumiesz aforyzm : " Jeśli jest noc musi być dzień, jeśli łza- uśmiech".

10. Jak rozumiesz aforyzm :
          " Są wartości, których nikomu nie możemy przekazać, bo
          każdy musi dojrzeć do nich sam i to nieraz żmudną drogą".

11. Jak rozumiesz aforyzm: " Nie ma sytuacji bez wyjścia. Kiedy Bóg zamyka drzwi – to okno otwiera".

12. Jak rozumiesz aforyzm : " Kto żyje życiem miłości – żyje życiem samego Boga."

13. Pewien wiersz rozpoczyna się słowami:
          " Uczniowie moi, uczennice drogie…" , a podpisany jest
          " Ten od głupich dzieci". Do jakiego okresu życia ks. Twardowskiego odnosi się ten utwór?

14. Kto jest największym czytelnikiem i wielbicielem poezji ks. Twardowskiego? (Głowa Kościoła Katolickiego)

Znajomość wierszy:

- ,, O maluchach”

- ,, Sprawiedliwość”

- ,, Do moich uczniów”

- , ,Śpieszmy się kochać ludzi”

- ,, Ręce”

- ,, Niecierpliwa”