Otwarcie punktu dydaktycznego " Uczymy się pod chmurką"

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi  działając na mocy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. „Prawo ochrony środowiska”, w oparciu o złożony wniosek o dofinansowanie w dniu 13.05.2021 r., w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie” udzielił  dotacji, na dofinansowanie zadania: „Utworzenie punktu dydaktycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 ul. Jałowcowa 8 w Tomaszowie Mazowieckim” dzięki której, po włożeniu środków własnych w zadanie powstał w szkole zewnętrzny punkt dydaktyczny pod nazwą "Uczymy się pod chmurką", dzięki któremu planowany jest wzrost poziomu wiedzy z zakresu ochrony środowiska i świadomości ekologicznej jak i wykształcenie postaw proekologicznych oraz indywidualnej odpowiedzialności za środowisko u uczniów  biorących udział w zadaniu. W konkursie wyłoniono najlepsze projekty , polegające na zagospodarowaniu wybranego miejsca na terenie szkoły, w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej.  Ekopracownia została zaprojektowana w kształcie koła i podzielona na cztery strefy w postaci dużych klombów, gdzie zostały posadzone zioła, kwiaty, krzewy i drzewa. Wokół klombów zostały umieszczone gry dydaktyczne, światowidy i stacja pogodowa. W centrum ekopracowni znajduje się domek, ścieżka sensoryczna i ławki.

W dniu 10 października w szkole odbyło się oficjalne, uroczyste otwarcie ekopracowni, z udziałem zaproszonych gości, tj. Zastępcy Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu
Tomasza Migały, emerytowanej Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 9 Jolanty Jabłońskiej, która była "matką chrzestną" projektu, wychowanków najstarszej grupy  Przedszkola nr 5 oraz rodziców. Zgromadzonych powitała Pani Dyrektor Wioletta Madej, która przedstawiła zgromadzonym historię powstania punktu dydaktycznego oraz Światowego Dnia Drzewa, którego obchody zbiegły się z naszą szkolną uroczystością. Goście i społeczność szkolna obejrzeli przedstawienie o treści ekologicznej pt. "Zielony dom", w  wykonaniu uczniów klasy 2a, przy współudziale kolegów z klasy 2b, przygotowanych przez Panie; Ilonę Zaborek i Renatę Żerek. Następnie odbyło się oficjalne przecięcie wstęgi przez gości, panią dyrektor oraz przedstawicieli braci uczniowskiej, symboliczne posadzenie drzewa i głos zabrał Pan Tomasz Migała, życząc owocnych zajęć w nowym punkcie dydaktycznym.

Dekorację uroczystości stanowiły prace uczniów, wykonane  w konkursie z okazji Światowego Dnia Drzewa.

Celem konkursu było:

• pogłębienie świadomości ekologicznej uczestników, zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej zagadnień ekologicznych, przyrodniczych i z zakresu ochrony środowiska;
  • uwrażliwienie uczestników konkursu na piękno otaczającej przyrody;
  • rozbudzanie zamiłowania i szacunku dla przyrody;
  • rozwijanie kreatywności i umiejętności logicznego myślenia.

Inwencja twórcza dzieci przeszła nasze oczekiwania.

Komisja w składzie Agnieszka Oleszek i Renata Żerek postanowiła przyznać po 3 miejsca ex aequo na każdym poziomie i 10 wyróżnień.

I m-ca:

Jakub Kowalski-2b

Dominik Stepnowski- 2b

Matylda Rosiak- 3a

Gratulujemy nagrodzonym w konkursie, występującym w programie artystycznym oraz dziękujemy gościom.