IV Szkolny Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości księdza Jana Twardowskiego

IV Szkolny Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości

księdza Jana Twardowskiego

„Zadaniem poezji jest ocalić wartości najważniejsze i podeptane”

(Ks. Jan Twardowski)

12 kwietnia 2022r. w Szkole Podstawowej nr 9 im. ks. Jana Twardowskiego  odbył się IV Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym wzięło udział 32 uczestników. Zdarzenie  ma charakter cykliczny, trwa 11 lat, od  2011 roku, organizowane jest ono przez panie: Joannę Domalik-Dróżdż i Agnieszkę Fijołek- Smejdę oraz Grupę Teatralną „INNI”, która działa przy szkole 17 lat. Początkowo międzyszkolna rywalizacja miała miejsce w placówce, następnie  4 lata w Auli Piusa X przy kościele Św. Antoniego, kolejny konkurs osiągnął status   rejonowego, został zorganizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Mościckiego,  wydarzenie przygotowane zostało wspólne z pracownikami placówki, 4 konkursy zaś kierowane były tylko do uczniów szkoły, zatem pozostały  wewnątrzszkolne.   Celem nadrzędnym  projektu jest propagowanie twórczości patrona  szkoły, zainteresowanie dzieci i młodzieży poezją w szerszym tego słowa znaczeniu, ale również rozwijanie zdolności recytatorskich, dostrzeganie mądrości, humoru,  w utworach poetyckich, zachęcenie uczestników do przezwyciężenia własnej nieśmiałości, tremy, poprzez występy przed publicznością, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

W tym roku występy oceniało  JURY w składzie -Pani Dyrektor  Szkoły Podstawowej nr 9- mgr Jolanta Jabłońska; mgr Joanna Domalik-Dróżdż- polonistka, certyfikowany instruktor teatralny, opiekun Grupy Teatralnej „ Inni”, mgr Agnieszka Fijołek- Smejda- polonistka, opiekun Grupy Teatralnej „ Bliżej Sceny”, mgr Justyna Przyborek- polonistka; mgr Renata Żerek- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

13 kwietnia, podczas uroczystego apelu podsumowującego szereg działań związanych z obchodami ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY, z werdyktem Komisji Konkursowej i protokołem IV Szkolnego Konkursu Recytatorskiego poświęconego twórczości ks. Jana Twardowskiego  zapoznała zebranych pani Joanna Domalik- Dróżdż.

PROTOKÓŁ IV Szkolnego Konkursu Recytatorskiego poświęconego twórczości księdza Jana Twardowskiego

„Zadaniem poezji jest ocalić wartości najważniejsze i podeptane”

(Ks. Jan Twardowski)

W konkursie wzięło udział 32 uczestników, spośród których JURY wyłoniło następujących nagrodzonych:

W kategorii klas 1-3 ( 15 uczestników)

I miejsce zajęła Milena Latocha- kl. 1b z utworem „W klasie” ,II Antoni Krupiński- kl. 1b z utworem „O mędrcach”, III zaś Wiktoria Karkocha kl. 1b z utworem „Nie wiadomo komu..”, a wyróżniony został Wojciech Łukaszewicz- kl. 1b, który zaprezentował wiersz „Święty Franciszek..”

Nagrodę specjalną zdobyła odważna reprezentantka klasy 0 Milena Lasota piękną interpretacją wiersza „ W klasie”.

W kategorii klas 4-6 ( 10 uczestników)

I miejsce zajęła Michalina Olejnik - kl. 4b z utworem „ Tak…” ,II Amelia Kwiatkowska- kl. 6b z utworem „Anioł poważny i niepoważne pytania”, III zaś Zuzanna Stępień kl. 4b z utworem „Poczekaj”, a wyróżnieni  zostali: Amelia Karkocha- kl. 4b, która zaprezentowała wiersz „Miłość” oraz Marcel Kwiatkowski i Szymon Wędrychowicz uczniowie kl. 4b z utworami: „Kocham deszcz..”,” Święty gapa”

W kategorii klas 7-8 ( 7 uczniów)

I miejsce zajęła Julia Dzwonkowska- kl. 7a z utworem „ Boję się Twojej miłości” ,II Amelia Kozarek- kl. 7a z utworem „ Dziękuję Ci…”, III zaś Pola Sobczyk kl. 7a z utworem „Bliscy i oddaleni”, a wyróżniony został Franciszek Cieślik- kl. 7a, który zaprezentował wiersz „ Samotność”.

Komisja Konkursowa serdecznie gratuluje nagrodzonym i życzy dalszych sukcesów  wszystkim tym, którzy zechcieli się zmierzyć z niełatwą, ale jakże piękną twórczością patrona szkoły ks. Jana Twardowskiego, zaś organizatorzy zachęcają do udziału w konkursie już w przyszłym roku i bardzo dziękują za przygotowanie dzieci nauczycielom i rodzicom, a także wszystkim, którzy zaangażowali się w prace przygotowawcze do konkursu.